A Jeet Kune Do: nem ms, mint az utcai harcok kifinomult vltozata; szablyait pedig mindenkoron a kzd egyn szabja meg.
A szobrsz, amikor a mvn dolgozik, nem ad a mintzsra vr tmbhz mg tbb anyagot. Ellenkezleg, eltvoltja a felesleges rszeket, hogy eltnjk az igazsg.
Br a technika minden idszakban fontos, soha nem szabad, hogy tl gpiess, komplikltt, korltozv vljk. Ha vakon ktdnk hozz, vgl tlsgosan rabjaiv vlunk korltozsainak.
Ha valaki megtmad vlaszod r nem az 1. szm technika, a 2. szm helyzet, vagy az 5. szm paragrafus. Egyszeren gy mozogsz, mint a hang s a visszhang.
Mieltt tanulni kezdtem a harci mvszetet, szmomra egy ts nem jelentett tbbet, mint egy ts, egy rgs nem tbbet mint nmaga. Mikor pedig tanulni kezdtem, a rgs mr nem volt tbb pusztn csak egy rgs, az ts nem tbb egy ts. Most viszont, hogy megrtettem a harci mvszetet, a rgs pp csak jra egy rgs, az ts pp csak jra egy ts.
A tuds tetpontja lnyegben nem jelent semmi rendkvlit. A lehet legnagyobb egyszersget, kpessget arra, hogy a lehet legtbbet hozzuk ki a legkevesebb eszkzzel. Csak az hasznl felesleges „dsztseket”, aki mg fl ton jr a tkleteshez.
A zsk lettelen, soha nem t vissza olyan agresszven, mint egy valdi ellenfl. gy a tanul knnyen nelgltt vlhat, s az klzs, a harc kzben „nyitva” hagyja magt.
Soha ne taszigljtok, lkdsstek a zskot! Emlkezzetek arra, hogy a rgs s az ts ereje a megfelel testhelyzet, az alkalmas pillanat sszhangjn mlik, nem pedig elssorban az ts erejtl fgg, mint ahogy azt sokan gondoljk.
Ha meg tudom a 90kg-os leng zskot egyetlen rgssal lltani, biztos lehetek benne, hogy egy 100kg-os emberrel is simn elbnok.
Ha jl is megy az effajta kiegszt, ptl trning, ne gondoljuk, hogy mr valdi szakrti vagyunk a kzdelemnek. Ne feledjk, hogy a tnyleges harc, a kzds a legmagasabb fok dolog, s mindez csak a hozz vezet eszkz.
Brmilyen harci mvszet gyakorlshoz nincs jobb a ktetlen, szabad stlus kzdsnl.
Valami ami statikus, merev, annak szmra kpzelhet csak el egy kiszabott t, de nem egy olyan dolog szmra, ami l, vltoz. A harc pillanatrl pillanatra l, vltozik.
A helyes tarts a kzdelem alapja. A pillanatban megfelel legtermszetesebb pozcit kell felvenni.
A helyes tarts a test hatkony szervezettsgnek krdse, csak hossz, fegyelmezett gyakorls tjn rhet el. A kszenlti lls a legalkalmasabb ahhoz, hogy mechanikusan vgrehajtsunk minden technikt s kszsget. Lehetv teszi, hogy teljesen ellazuljunk s egyttal lehetv teszi a gyors reakci szempontjbl legalkalmasabb izom s idegllapotot.
Helyes tarts hatsa:
A testnek a vgtagoknak olyan helyzetet teremt, amely a kvetkez mozgsoknak mechanikusan a legkedvezbbek.
Lehetv teszi, hogy n. „pkertestet” mutasson a kzd, amely ppen olyan keveset rul el a tervezett mozgsokrl, mint ahogy krtyajtk kzben az n. „pkerarc”.
A testnek az izomnak azt a megfelel feszltsget s izomtnust adja, amely szksges a gyors reakcihoz s a j koordincihoz.
Olyan llst kell felvenni, amely a lehet legnagyobb fok lazasgot s feszltsgnlklisget nyjtja s ppen ezrt, amelybl a leghatkonyabban lehet lland mozgsba tmenni. A kszenlti lls elssorban is a helyes „szellemi tarts llsa”.
A vllat lazn, a kezet pedig knnyen felfel kell tartani feszltsg nlkl s tmadshoz kszen. Az egsz vll s kar laza s fesztelen legyen azrt, hogy a vezet kezet, mint egy vvtrt hasznlhassa. A kztartsnak gyakran kell vltoznia, egszen attl a helyzettl, amikor az kl htul s alacsonyan van egszen vllmagassgig, szltben pedig a vezet vll kls oldalhoz, amennyire csak lehetsges, de anlkl, hogy kzben a knyk skjban tlzottan felemelkedne. Tartsd a
|